See tehnika hõlmab vibraatoriga kruusast või killustikust kandvate sammaste rajamist, et tugevdada kõiki töötlemistsoonis olevaid pinnaseid ja tihendada ümbritsevaid pinnaseid. Antud tehnika töötas esmakordselt välja meie ettevõtte asutaja Johann Keller ja mida oleme sellest ajast peale kasutanud tuhandetes oma projektides.
Üldised kasutusviisid
Protsess
Materjali märja ettesöötmisprotsessi käigus süvistatakse vibraator ette antud sügavuseni, kasutades vibraatori omakaalu, vibratsiooni ning ka kõrgsurve veejuga. Täitematerjal (killustik või purustatud betoon) paigaldatakse seejärel vibraatori ümber veejoa poolt tekitatud tühimikku. Kivimaterjal kukub vibraatori alla, täites ära kõik tekkinud tühimikud. Seejärel tõstetakse vibraatorit kõrgemale, lisatakse taas kivimaterjali ning tihendatakse juba paigaldatud materjal seni, kuni jõutakse sambaga tagasi maapinnani.
Materjali kuiva ettesöötmisprotsessi käigus ei kasutata veejugasid ning kivimaterjal kallatakse spetsiaalse torustiku kaudu vibraatori otsa alla. Kuiv-meetodi puhul võib olla vajalik tihedates kihtides ettepuurimine. Vibro masinaid saab täielikult jälgida masina parda-arvuti abil.
Masina andmeid, nagu vibroseadme võnketugevus ja tõstekiirus, saab seejärel salvestada ja kuvada kabiinisisesel monitoril reaalajas. See seire võimaldab masina operaatoril kogu tihendamisprotsessi vältel hoida tihendamist ette antud spetsifikatsioonide piires.
Toote variatsioonid hõlmavad ka vibro betoonsambaid, kus betoon pumbatakse läbi vibraatori maasse ning injekteeritud killustiksambaid, kus täitematerjal segatakse läbi vee-tsemendi seguga.
Eelised
Kvaliteedi tagamine
Meie poolt kasutatavad vibro seadmed on välja töötatud ja toodetud meie enda ettevõtte poolt ning on eranditult mõeldud kasutamiseks vaid Kelleri ettevõtetes.
Ettevõttesisene kvaliteedijuhtimise tarkvara võimaldab meil reaalajas andmeid koguda ja neid analüüsida ning hinnata teostatava pinnase tihendamise toimivust.
Tööde ajal edastab programm mitmesuguseid parameetreid, sealhulgas sügavus, vibratsiooni tugevus, süvistamiskiirus, tihendamise järkude kestus, kellaaeg ja kuupäev ning samba number.
Tootmisparameetrite täpsustamiseks on soovitatav eelnevalt läbi viia katsesammaste rajamine. See võimaldaks hinnata sammaste süvistamise tootlikkust, ühe või mitme samba kandevõimet staatilise koormuskatse abil, samba materjalide survetugevust ning mõõta pinnasesse tekitatud samba läbimõõtu.